Co należy zrobić, gdy odchodzi bliska osoba

 1. W przypadku śmierci bliskiego w domu w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza dzwoniąc pod numer 999 lub 112 (z telefonów komórkowych) lub do lekarza rodzinnego. Obowiązkiem lekarza jest stwierdzenie czy nastąpił zgon.
 2. Lekarz po stwierdzeniu zgonu wypisuje kartę zgonu, która następnie będzie podstawą do wystawienia „aktu zgonu” w Urzędzie Stanu Cywilnego. Stwierdzenie zgonu jest podstawą do przetransportowania zwłok do zakładu pogrzebowego.
 3. Zawiadamiamy zakład pogrzebowy, do którego zostanie przewiezione ciało pod warunkiem, że dysponuje on własną chłodnią. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na nasz Zakład Pogrzebowy prosimy dzwonić o każdej porze dnia i nocy. Do 30 minut nasz karawan przyjedzie w celu przewiezienia zmarłej osoby do naszej chłodni.
 4. Udając się do zakładu pogrzebowego, należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
  • kartę zgonu, wystawioną przez lekarza
  • dowód osobisty osoby zmarłej oraz jej współmałżonka
  • zaświadczenie z zakładu pracy lub legitymację emeryta lub rencisty
 5. W zakładzie pogrzebowym ustalamy szczegóły pochówku, takie jak:
  • data pogrzebu, kremacji
  • wybór cmentarza i miejsca pochówku
  • wybór trumny
  • określenie rodzaju obrządku religijnego lub ustalenie szczegółów pogrzebu świeckiego

Gdy bliski zmarł w szpitalu, kartę zgonu wystawia lekarz opiekujący się pacjentem. Od tej chwili rodzina czy bliscy zmarłego są zobowiązani do odebrania zwłok z prosektorium. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na nasz Zakład Pogrzebowy wystarczy zadzwonić do naszej firmy, wówczas odbierzemy osobę zmarłą tego samego dnia i przewieziemy do chłodni w naszym Domu Pogrzebowym, gdzie zostanie przygotowana do ceremonii pogrzebowej.

Rodzinom pogrążonym w smutku składamy wyrazy szczerego współczucia.

Akt Zgonu

Akt zgonu sporządza się na podstawie karty zgonu wystawionej przez lekarza lub zakład służby zdrowia. Zgon należy zgłosić w urzędzie najpóźniej w ciągu trzech dni od dnia śmierci. Gdy nasz bliski zmarł w wyniku choroby zakaźnej, zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej po 24 godzinach. Osoba zgłaszająca zgon jest obowiązana zwrócić dowód osobisty zmarłego. Kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje osobie zgłaszającej zgon trzy egzemplarze odpisu skróconego aktu zgonu. Akt zgonu potrzebny jest do otrzymania zasiłku pogrzebowego, załatwienia spraw spadkowych i związanych z wypłatą ubezpieczenia na życie. Dlatego musimy go załatwić jak najszybciej. Akt wystawia Urząd Stanu Cywilnego właściwy ze względu na miejsce zgonu.

Karta zgonu

Karta zgonu jest dokumentem wystawianym przez lekarza, stwierdzającego zgon. Na podstawie tego dokumentu w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymamy akt zgonu, który będzie konieczny do przeprowadzenia pochówku. Wypisanie karty zgonu jest bezpłatne.